Pri emajlirani posodi se na kovino nanese tanka plast stekla, ki omogoča, da vsa hrana in sestavine ohranijo njihov naravni, prvinski okus. Gladka, stabilna površina iz stopljenega stekla je povsem brez por, kar preprečuje naselitev bakterij (je antibakterijska) in omogoča enostavno čiščenje.
Na steklasto emajlirano prevleko tiskamo naše dizajne s čisto posebnim postopkom in z zapeko pri izjemno visokih temperaturah, kar omogoča, da se tisk kvalitetno obdrži na površini še mnoga desetletja – tisk je, tako kot posoda, večen.
Emajlirani izdelki so primerni za vse kuhalne površine (tako za indukcijo, kot tudi za taborniški ogenj). Izdelani so iz kakovostnega in zdravju neškodljivega materiala, obenem pa bodo ob skrbni uporabi zdržali več desetletij in z zabavnimi napisi in grafikami razveseljevali tudi prihodnje generacije.
Izdelki niso primerni za mikrovalovne pečice!
Seveda. Emajlirano posodo lahko uporabljamo na vseh kuhališčih, vključno z indukcijo.
Izdelki niso primerni za mikrovalovne pečice.
Da, emajlirane izdelke lahko pomivate v pomivalnem stroju, brez skrbi, da bi potiski zbledeli ali se sprali. Lahko jo peremo v strojih za pranje posode, le bakelitni elementi lahko po daljšem času spremenijo barvo.
Emajlirana posoda je odporna na praske in zelo vzdržljiva, zato vas bo ob skrbni rabi razveseljevala še mnogo let.
Emajlirana površina prav tako ščiti kovino pred korozijo in kemičnimi vplivi, zato je posoda odporna tudi proti kislinam in lužnim snovem.
Emajlirana posoda ima enake lastnosti kot steklo, saj je njena prevleka steklena.
Kadar je emajlirana posoda segreta je nikar ne postavljajte v hladno vodo. Pustite, da se ohladi.
Ne segrevajte emajlirane posode brez vsebine.
Pri uporabi indukcijske pečice začnite postopek kuhanja s srednjo močjo in ne z uporabo »Boost funkcije«.
Emajlirano posodo je mogoče v celoti reciklirati v odpadne kovine, saj je sestavljena iz 100 % naravnih materialov.
Lahko! Emajlirana posoda je primerna tudi za zamrzovanje in shranjevanje, pri tem pa hrana ne bo spremenila okusa.
Emajlirana posoda NI primerna za mikrovalovne pečice. Mikrovalovi ne morejo prodreti skozi kovino, zato tudi ne morejo segreti hrane.
Emajlirana posoda je izjemno odporna proti vrezninam in praskam. Vendar ne pozabite, da je emajlirana prevleka iz stekla, padec na kamnita tla ali udarec trdega predmeta lahko povzroči poškodbo. Če bi se poškodba emajla kljub vsemu zgodila, je to samo vizualna škoda. Posodo še vedno lahko uporabljate.
Če se posoda lušči na mestu, kjer pride do stika z živili, priporočamo, da izdelek zamenjate, saj optimalna higiena ni več zagotovljena.
Z noži, vilicami in kuhinjskimi pripomočki lahko brez oklevanja režete hrano.
Nepravilno čiščenje lahko povzroči praske, ki zmanjšajo sijaj, vendar so za zdravje neškodljive.
Emajlna prevleka, še posebej svetlejše nianse se pri uporabi rade obarvajo. Pogosto prav pri kuhanju čaja ali pa kave. Najenostavnejši način da povrnete prvotno nianso barve je, da uporabite nežno kremno čistilo in mehko gobico. Temeljito zdrgnite in oplaknite s čisto vodo. Obrišite do suhega.
Z emajlne površine je možno očistiti tudi ostanke zažgane hrane. Priporočamo, da v posodo nalijete raztopino enega litra vode in šestih žlic kuhinjske soli. Posodo nato pustite namakati pet do šest ur, nato pa jo očistite kot običajno. Postopek pospešite tako, da tekočino zavrejete in pustite vreti 30 min. Nato počakajte, da se posoda ohladi in operite kot običajno.
Z emajlne površine je mogoče očistiti tudi trdovratnejše madeže. Priporočamo, da pripravite mešanico enega litra vode in petih žlic sode bikarbone. Mešanico nato nalijte v posodo, ki jo želite očistiti in pustite čez noč. Posodo nato obrišite z mehko gobico, sperite z vodo in osušite. Posodo lahko očistite tudi tako, da vanjo vlijete mešanico citronske kisline in vode (v razmerju 50g kisline na en liter vode), postavite na štedilnik in pustite vreti 20 minut. Po izvedenem postopku posodo dobro umijte.
Pred prvo uporabo posodo operite s toplo vodo in detergentom za pranje posode, sperite s čisto vodo in osušite.
Ne segrevajte prazne posode, ker zaradi pregretja lahko pride do topljenja emajla in poškodb na posodi ali grelni plošči.
Na indukcijskem kuhališču se posoda hitro zagreje, zato je nikakor ne pustite nenadzorovano.
V kolikor se prazna posoda pregreje, je ne prelivajte s hladno vodo, ker lahko pride do odleta emajla, ampak jo odstranite z grelne plošče in jo pustite, da se počasi ohladi.
Priporočamo, da posodo polnite do 2/3 prostornine zaradi lažjega pripravljanja hrane.
Bakelitnih in lesenih ročajev ne izpostavljajte direktnemu plamenu plinskega gorilnika in visokim temperaturam v pečici.
Steklenih in emajliranih pokrovov s plastičnimi držaji ali s termostati ne koristite v pečici.
Steklenih pokrovov ne izpostavljajte hitrim temperaturnim spremembam.
Steklene pokrovke s silikonskim obodom in čepom ne uporabljajte v pečici
Med pripravo hrane naj bodo ročaji posode obrnjeni na notranjo stran štedilnika. • Vroče posode ne postavljajte na tla, pregrinjala ali pohištvo, dokler se ne ohladi. • Za prijemanje vroče posode uporabljajte krpe ali zaščitne rokavice.
Če ima emajlirana posoda lesen ali plastičen pokrov je potrebno upoštevati sledeča enostavna navodila:
Emajlirane posode z lesenim pokrovom so namenjene prvenstveno za čuvanje suhe hrane.
Emajlirane posode s plastičnim pokrovom so namenjene za čuvanje sveže ali pripravljene hrane na sobni temperaturi, v hladilniku ali v zmrzovalniku.
Lesen ali plastičen pokrov nista namenjena za pokrivanje posode v času kuhanja ali pečenja jedi, ampak za pokrivanje posode z ohlajeno hrano.
Lesen pokrov nista primerna za pranje v pomivalnem stroju.
Za čiščenje lahko koristite vsa sredstva za pranje posode in sredstva z abrazivnimi materiali.
Če pride do sprijetja hrane na posodo, le to napolnimo z vodo in pustimo, da se sprijeta hrana zmehča, potem pa posodo očistimo in operemo.
Za čiščenje posode ne uporabljajte agresivnih kemikalij kot sta visoko koncentrirana soda ali kislina.
Vodni kamen v notranjosti posode odstranimo s pomočjo raztopine alkoholnega kisa in vode v razmerju 1 : 1.
Zaradi prihranka energije pri električnih grelnih ploščah priporočamo, da sta premera grelca in dna posode enaka.
Pri kuhanju na plinskem štedilniku plamen naj ne presega premera dna posode.
Pred uporabo posode na keramičnih grelnih ploščah priporočamo, da dobro očistite tako posodo kot površino plošče.
Ne vlecite posode po površini steklokeramične grelne plošče, da je ne uničite. Posodo vedno dvignite in jo premaknite. Prav tako ne “tresti” ponve, voka ali globoke posode na površini grelne plošče pri procesu kuhanja. Pred kuhanjem vedno posušite dno posode, še posebej če kuhate na steklokeramični plošči, saj se sicer posoda lahko zalepi na grelno površino. Pazite na to, da sta posoda in grelna površina vedno čisti, na ta način boste preprečili, da se med posodo in steklokeramično površino pojavijo tujki in poškodujejo ploščo.